آیفون, اخبار تکنولوژی

آیفون 14 وارداتش ممنوع شد؟ قیمت دیگر محصولات چگونه تغییر می یابد؟

آیفون 14 واردات

ممنوعیت واردات آیفون 14

خبر ممنوعیت آیفون 14 و رجیستر نشدن آخرین محصول شرکت اپل از اوایل مهر شنیده می شود اما تا به حال خبری قطعی در این زمینه به دست ما نرسیده بود. در سال 99 مجلس قانونی برای واردات گوشی های با قیمت بالای 600 دلار وضع کرد. نمایندگان مجلس تصویب کردند که واردات موبایل های بالای 600 دلار با تعرفه 12% محاسبه شود. در ادامه خواهان تصویب قوانینی برای تبلت های بالای 200 دلار و لپ تاپ های بالای 500 دلار تصویب کنند اما موفق نشدند. سال بعد رئیس گمرک خبری منتشر کرد بدین عنوان که واردات گوشی های بالای 600 دلار ممنوع شود. در نهایت خبر را اینگووه اصلاح کردند که در جلسه در رابطه با درآمد دولت از محل واردات این گوشی های موبایل برگزار شده بود نه ممنوعیت آن.

آیفون 14 ممنوع شد

بر اساس بخش نامه گمرک، واردات مسافری و پستی آیفون 14 به کشور از اول اسفند ممنوع اعلام شد. در این بخش نامه، ابلاغ کننده را وزارت صمت اعلام کرده است. در این بخش نامه نوشته شده است که از تاریخ 1401/11/1 گوشی تلفن همراه با نشان تجاری اپل مدل 14 و کلیه مدل‌های بعد از آن جزء لیست کالاهای مجاز همراه مسافر و پستی ورودی به کشور نیست.

<yoastmark class=

واردات آیفون 14

مهدی عقبری ، دبیر انجمن وارد کنندگان موبایل، گفت که دولت از 3 تا 10 مهرماه امسال حدود 7 تا 8 هزار گوشی آیفون اپل 14 را وارد کرده است. عقبری گفت :  در آن زمان ممنوعیتی وجود نداشت و تمامی آیفون 14 های وارد شده کد بازرگانی گرفته بودند. در نتیجه دولت وظیفه دارد کالاهایی که این کد بازرگانی را دارند باید رجیستر شوند. الباقی را باید کالای قاچاق حساب کرده و از رجیستر آن ها بپرهیزند. وی در ادامه گفت که دولت برنامه ای برای رجیستر کردن آیفون 14 ندارد.

قیمت محصولات دیگر آیفون

با توجه به این ابلاغیه ، باید شاهد رشد سرسام آور قیمت دیگر محصولات مانند آیفون 13 و 12 و … باشیم. به نقل از زومیت، آخرین قیمت ها به صورت زیر است :

  • آیفون 13 پرومکس از 73 به 78 میلیون تومان شد که 19 درصد گران شد.
  • آیفون 13 را هفته قبل می توانستیم با قیمت 35 میلیون تومان بخریم و حال باید 37 میلیون تومان هزینه کنیم.
  • آیفون 13 مینی هم از 43 میلیون به 52 میلیون رسید و 20 درصد گران شد.

 

افزایش قیمت تنها برای آیفون 13 نیست و محصولات دیگر را هم گران می کند. مثلا آیفون 12 پرومکس با افزایش 25 درصدی به 51 میلیون تومان رسید. آیفون 12 پرو هم به 51 میلیون تومان شد. البته صدور این بخش نامه در رابطه با آیفون 14 ، نتیجه مستقیمی با افزایش قیمت ها داشته و اننتظار این افزایش را داشتیم حال باید دید مسئولانی که این بخش نامه را ارائه کرده اند چه برنامه ای برای این بازار دارند. مهدی عبقری، موضوع افزایش قیمت گوشی‌های آیفون را بی‌ارتباط با انتشار ابلاغیه ممنوعیت واردات مسافری و پستی آیفون دانسته و کاهش تولید را علت این موضوع اعلام کرده است :

 این موضوع تاثیری بر قیمت موبایل نداشته است. اگر اخیرا قیمت سایر مدل‌های برند آیفون افزایش یافته به این دلیل است که با توجه به تولید آیفون ۱۴، تولید مدل‌های قبلی کاهش یافته، بازرگانان سخت‌تر مدل‌های قبلی را پیدا می‌کنند و منجر به افزایش قیمت شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *